کدخبر : ۴۹۰۴                          گروه خبری : استان                          تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵                         
یادداشت؛

آیا سرنوشت برجام دکتر روحانی به مثل سرنوشت پروتکل الحاقی می شود؟

تقابل ترامپ جمهوری خواه و روحانی نئو اصلاحاتی خاطره دوران هسته ای بوش پسر و سید محمد خاتمی را تداعی می کند.

به گزارش سنت نیوز؛ تقابل دونالد ترامپ نماینده خود خوانده حزب جمهوری خواه در آمریکا و رئیس جمهور منتخب ایالات متحده لیبرالیستی کابوی ها با نئو روشن فکران اصلاحات در ایران ذهن ها را به دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و سید محد خاتمی می اندازد.
دورانی که بوش پسر با چنک و دندان نشان دادن افغانستان و عراق را به خاک سیاه نشاند و  مسئولان دولت اصلاحات با چنگ و دندان در صدد حفظ میراث انقلاب بودند.
میراث داری که منجر به امضاءپروتکل الحاقی و یا به تعبیر بهتر پروتکل اجباری با تدبیر دکتر حسن روحانی و امضا ریاست جمهوری وقت  منعقد شد.
پروتکلی که دوام چندانی نداشت و بعد از چندی به دست امضا کننده آن منقضی شد و کلید زمامداری آن به دکتر محمود احمدی نژاد سپرده شد.
کلیدی که امید کشف ناشناخته ها را در دل دانشمندان هسته ای را چرخاند و ناممکن ها را به سهل الوصول ترین کارها تبدیل کرد.
البته بهای این چرخاندن گران بود و موج تحریم، تهدید و ترور دانشمندان هسته ای کشور را فراگرفت اما استاکس نت ها هم توان نتوانستند ملت ایران را به زانو در بیاورند و ایران تا مرز 20 درصدی شدن پا فرانهاد.
اما دوران نئو اصلاحات در سال 92 کلید خورد و دکتر حسن روحانی پروتکل بهینه شده الحاقی دیگری را به مذاکره نشست و همچون گذشته با اتمام مذاکرات بار دیگری اسم خود را در جمع مذاکره کنندگان هسته ای منقوش کرد.
مذاکراتی که به گفته خود ایشان برد برد بود و بازنده ای نداشت؛ نظریه ای که موافقان و مخالفان سرسختی داشت که برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را به چالش می کشاند.
با این همه برجام در مجلس نیز رای آورد و عملیاتی شد؛ عملیاتی شدنی که ایران را متعهدانه پای کار آورد و آمریکایی ها را به چالش خوش عهدی یا بد عهدی دعوت نمود.
برجام به دفعات در این چالش نقض شد و در آخرین این چالش ها تصویب قانون داماتو  داد همه مسئولین مجری و قانونگذار کشور را درآورد.
دادی که رهبر انقلاب در قبل، میانه و بعد از تصویب برجام بارها سرداده بود اما خوشبینی به دشمن گوش ها و اراده های را سست کرده بود.
با انتخاب دونالد ترامپ همه چیز دگرگون گردید و مدعی پاره کردن برجام با روحیه ای خشن برای دولت اعتدال یاد و خاطره بوش پسر را زنده کرد.
ترامپی که وزیر دفاعش را سگی افسار گسیخته می خواند و خودش هم دست کمی از آن ندارد تا آنجا که نیامده برای در و دیوار خط و نشان می کشد.
حال باید دید سرنوشت پروتکل الحاقی پایان برجام می شود یا خیر؟

انتهای خبر / سنت نیوز / کد خبر ۴۹۰۴
نسخه چاپی
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
مشاهده نظرات
پاسخ به نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
چندرسانه ای
پیشخوان روزنامه ها